Czasem coś usłyszę, czasem sobie coś pomyślę, czasem coś z tego tu zdążę zapisać - a czasem nawet zadbam o pełną poprawność pisowni...
Blog > Komentarze do wpisu

Tłumaczenie sportowca

Tak się nam potoczyło na tych Igrzyskach, że więcej czasu zajmuje nam lektura tłumaczeń, dlaczego naszym sportowcom nie poszło, niż radość z powodu sukcesów. W związku z tym przypomniała się mi się wypowiedź pewnego polskiego sportowca, który swego czasu pytany o przyczynę porażki na Igrzyskach odpowiedział:

"Tego wieczoru zszedłem poniżej matematycznej średniej swojej formy."

Gdyby ktoryś z naszych reprezentantów w Pekinie odważył się na podobną wypowiedź, reakcja nasza wahałaby się między drwiną, a oburzeniem. W tamtym przypadku jednak uzasadnienie to mogłoby zostać przyjęte z pewną pobłażliwością. Po pierwsze dlatego, że wtedy ta porażka i tak oznaczała brązowy medal. Po drugie dlatego, że dotyczyło to jednych z najlepszych Igrzysk w naszej historii i rekordowych w jego dziedzinie. Po trzecie dlatego, że słowa te wypowiedział jeden z najwybitniejszych polskich sportowców - trzykrotny medalista olimpijski, czterokrotny mistrz Europy, jedenastokrotny mistrz Polski, zawodnik niemal niezawodny - Zbigniew Pietrzykowski, mówiąc o porażce w półfinale olimpijskiego turnieju bokserskiego w Tokio.

Z całej naszej ekipy w Pekinie, na podobne słowa mogłaby się odważyć być może Otylia Jędrzejczak. Reszta niech wraca do roboty.

A na deser - film z chyba najbardziej znanej walki Pietrzykowskiego: finał turnieju olimpijskiego w Rzymie z Muhammadem Ali. Pietrzykowski nigdy nie krył, że w końcówce walczył już tylko o dotrwanie:
Część 1
Część 2

 

środa, 20 sierpnia 2008, bartoszcze

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2008/08/21 08:29:56
Hmm, mnie się zdaje, że Pietrzykowski powiedział, że "po raz pierwszy w karierze zszedł poniżej matematycznej średniej swojej formy". Co stawia w niezbyt dobrym świetle nauczyciela matematyki z szopienickiego Technikum Przemysłu Spożywczego ;).

-
2008/08/21 21:24:06
Możliwe. Cytowałem z pamięci - źródło cytatu wiem, gdzie mam, acz nie w domu:)