Czasem coś usłyszę, czasem sobie coś pomyślę, czasem coś z tego tu zdążę zapisać - a czasem nawet zadbam o pełną poprawność pisowni...
Blog > Komentarze do wpisu

Arka Noego

Czytam na portalu informację, że wg najnowszych danych rośnie tempo wzrostu stężenia CO2 w atmosferze (co mój mózg niemal podświadomie wiąże z informacją, że styczeń tego roku był jednym z najcieplejszych miesięcy w historii, wg satelitarnych pomiarów troposfery, a luty nie gorzej - szerzej tu). Zerkam na "dyskusję" pod tekstem i  widzę dość jednolity front "za oknem zimno, zaś ekologiczni wyłudzacze". I nagle coś mi zaczyna w duszy grać.

Utwór pisany z zupełnie inną myślą, być może nabiera aktualności (gdyby trzymać się tematu pierwszego akapitu, trzeba byłoby odesłać do filmu "Pojutrze" i ewentualnych podobnych). Napisany na przekór szerokim odczuciom w konkretnej sytuacji społeczno-politycznej, ale w swej wymowie uniwersalny. Bo każdy może powtórzyć:

Muszę taką łódź zbudować
By w niej całe życie zmieścić
Nikt nie wierzy w moje słowa
Wszyscy mają ważne wieści

Jacek Kaczmarski chyba nigdy nie pisał pod publiczkę. Co najwyżej jego piosenki tak oswajano, żeby stawały się tym, czego od nich oczekiwano, dyskretnie przemilczając to, co nie pasuje.

Nie wiem, co przyniesie nam przyszłość, czy potop nadciągnie, susza, czy lodowiec. Ale zagrajmy, mrucząc za innym klasykiem "róbmy swoje"

Budujcie Arkę przed potopem
Krzyczy ten co się przedtem śmiał!

 

poniedziałek, 15 marca 2010, bartoszcze

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2010/03/16 08:09:08
Zapomniałeś napisać, że Kaczmarski sam przyzwalał na to oswajanie.
-
2010/03/16 15:36:33
Ale przecież nie pisał po to, żeby je oswajano?
-
2010/03/16 23:01:02
Nie, ale pisząc, że "oswajano", sugerujesz, że nie było w tym udziału JK.
-
2010/03/17 12:09:20
Ale przecież nie pisałem, że JK się obrażał na Naród za to, że Naród Jego Nie Rozumiał.
Nie protestował, rzecz jasna, ale też pisałem o momencie powstawania piosenki, a nie o jej oswajania, nie przypominam też sobie, żeby do tego oswajania zachęcał.