Czasem coś usłyszę, czasem sobie coś pomyślę, czasem coś z tego tu zdążę zapisać - a czasem nawet zadbam o pełną poprawność pisowni...
Blog > Komentarze do wpisu

Czy "Obce ciało" jest filmem feministycznym?

Wszedł na ekrany nowy film polski znanego i cenionego reżysera Zanussiego. Wrzawa wokół niego (filmu) spora, nieszczególnie pozytywna, streszczać nie będę. Reżyser przewrotnie twierdzi, że filmem swoim obnaża praktyki złego feminizmu i że z tym złym feminizmem próbuje walczyć. Przewrotnie, bo stworzył dzieło, które wydaje się być głęboko feministyczne w swej istocie (ale może to dobry feminizm?). 

O czymże jest ten film, zatytułowany Obce ciało? Otóż bohaterką jego jest młoda kobieta, która postanawia - mimo posiadania kandydata na przyszłego męża - wstąpić do zakonu. Żadna to w gruncie rzeczy nowość, w Po tamtej stronie chmur Irene Jacob również wstępuje do zakonu - przy czym odmiennie niż Agata Buzek (która posługuje się liścikiem) informuje o tym zainteresowanego Vincenta Pereza u drzwi swego mieszkania, po długiej wędrówce po schodach, kończąc tym temat (i film). U Zanussiego absztyfikant postanawia jednak zmienić wolę kobiety, chcąc zdobyć inny niż zimny prysznic sposób na rozładowanie własnych napięć seksualnych, i w tym celu ściga ją, utrzymując się z pracy w korporacji. A w korporacji natrafia na kobiety, które pokazują mu na czym polega wymuszanie na innych swojej woli. Może sobie Riccardo Leonelli nie chcieć uprawiać z nimi seksu - żadna to nowość, wszak Kim Rossi Stuart już pokazał w Po tamtej stronie chmur, że nawet będąc nagim na prześcieradle, można się powstrzymać od seksu z Ines Sastre - ale to, że one chcą uprawiać seks z nim (normalna rzecz, w końcu John Malkovich w Po tamtej stronie chmur kochał się z napotkaną w Portofino Sophie Marceau, morderczynią swojego ojca) to dokładnie takie samo wymuszenie, jak próba wymuszenia swoją obecnością małżeństwa (i seksu małżeńskiego, bo tylko taki absztyfikant chce uprawiać) kosztem decyzji kobiety.

Istnieje w Internecie tzw. prawo nagłówków Betteridge'a, zgodnie z którym jeżeli tytuł (nagłówek) kończy się pytajnikiem, to odpowiedź na tytułowe pytanie jest przecząca. Nie odpowiem na pytanie, czy Obce ciało jest filmem feministycznym, gdyż go nie widziałem (bazuję na streszczeniach i recenzjach). Ale za to widziałem Po tamtej stronie chmur, co i reżyserowi Zanussiemu polecam.

(150)

sobota, 13 grudnia 2014, bartoszcze
Tagi: internet film

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: