Czasem coś usłyszę, czasem sobie coś pomyślę, czasem coś z tego tu zdążę zapisać - a czasem nawet zadbam o pełną poprawność pisowni...
Blog > Komentarze do wpisu

Bardzo dziękujemy Panu Prezydentowi Dudzie

Dziś (17 listopada) dowiedzieliśmy się, że Pan Prezydent Duda wczoraj (16 listopada) zastosował prawo łaski w stosunku do przestępcy Mariusza Kamińskiego i trzech innych przestępców. Przestępca Mariusz Kamiński był już skazany na trzy lata więzienia bez zawieszenia, ale z uwagi na warunki osobiste nie będzie musiał odbywać kary. Co więcej, nawet nie będzie konieczne absorbowanie sądu odwoławczego rozpatrywaniem apelacji wniesionej przez przestępcę Mariusza Kamińskiego i przestępców wspólnie z nim skazanych, co powinno się niewątpliwie przyczynić do przyspieszenia postępowań sądowych.

Jak Pan Prezydent pisze na swojej oficjalnej stronie (tak, to trochę skrót myślowy, zapewne Pan Prezydent nie pisał tego osobiście), "Akt łaski nie zmienia wyroku sądu i nie podważa winy skazanego". Akt łaski jedynie zwalnia skazanego przestępcę od odbycia kary. Duda locuta, causa finita, wina przestępcy Mariusza Kamińskiego stała się bezsporna.

Wydaje się, że nieprzypadkowo Pan Prezydent ułaskawiał przestępcę Mariusza Kamińskiego właśnie 16 listopada, skoro tego samego dnia zdecydował się go powołać na stanowisko ministra. Byłoby dziwne, gdyby nominację wręczył mu przed ułaskawieniem, prawda?

PS. Osoby, które chciałyby się szerzej zapoznać z Prezydenckim stanowiskiem na temat procedury ułaskawienia, uprzejmie przepraszamy, ale z przyczyn nam zupełnie nieznanych w nocy z 17 na 18 listopada treść linkowanej w notce strony została zmieniona. Co najwyżej możemy udostępnić kopię pierwotnej treści strony, z której pochodzi wykorzystany w notce cytat.

PS 2. Chyba pomogliśmy Panu Prezydentowi, bo odnalazł ten zagubiony tekst. Coś tam do niego dopisał, ale nie ma powodu mieć o to pretensji, cytat pozostał niezmieniony.

PS 3. Chcieliśmy jeszcze podkreślić, że Pan Prezydent jest konsekwentny w swoich poglądach, bo pogląd cytowany w notce Pan Prezydent wyrażał także kiedy jeszcze nie był prezydentem, a co najwyżej podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta. Wypowiedź Pana Prezydenta z roku 2011:
Ułaskawia się osoby uznane przez sądy za winne. Ułaskawienie nie jest uniewinnieniem

 

wtorek, 17 listopada 2015, bartoszcze

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: grzeczny, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/11/17 21:14:33
Nie jestem biegły w prawie.
Wydaje się, że ta decyzja miała na celu naprawienia fotela Kamińskiego... poprzez usunięcie podpiłowanej nogi i zamontowanie nowego siedziska, bo poprzednie było nabite szpilkami.
A sama treść w zapodanym przez Ciebie linku nic nie mówi o samym Kamińskim - suche słowa tłumaczące co znaczy słowo -> ułaskawienie.
Nieco światła można ujrzeć w :
dogmatykarnisty.blogspot.com/2015/11/czy-mozna-uaskawic-osobe-niewinna.html


Osobiście liczyłem na odwołanie. Jednak nominacja na ministra odpaliła ułaskawienie.
-
2015/11/17 21:20:41
Oczywiście, że link nie mówi nic o Kamińskim, na razie Pan Prezydent jakby się wstydził tego ułaskawienia, bo nie ma nic o nim na stronie Prezydenta.
-
Gość: grzeczny, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/11/17 21:51:36
Gdyby się wstydził, to by tego nie uczynił.
Raczej zapobiegł czemuś, co zapewne by się stało - zapewne wiesz o czym mówię.

Okoliczności nietypowe i dla wielu niejasne. Uważam je za właściwe właśnie ze względu na te okoliczności. Chociaż jestem nieco zaskoczony "nagłością".
Widocznie wniosek o ułaskawienie był nafaszerowany odpowiednią argumentacją.
Dobrej nocy wszystkim.
-
Gość: MarcinG., *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/11/18 20:36:25
Swoją nagłą decyzją Pan Prezydent niespodziewanie przywrócił mi wiarę w polskie sądownictwo. Okazało się, że są w tym kraju sędziowie, których nie da się zastraszyć / kupić* ;)

*niepotrzebne skreślić.