Czasem coś usłyszę, czasem sobie coś pomyślę, czasem coś z tego tu zdążę zapisać - a czasem nawet zadbam o pełną poprawność pisowni...
Blog > Komentarze do wpisu

Poezja podpowiedzi Google

Wyszukiwarka Google stara się jak może być inteligentną (tak ją programują). Jednym z przejawów tego jest próba odgadnięcia, czego chce użytkownik, zanim do końca swoją myśl przekaże - można to obserwować w formie tzw. podpowiedzi, które pojawiają się w trakcie wpisywania hasła do wyszukiwarki. Podpowiedzi te dają zaskakujące rezultaty (po części mówią o tym, co ludzie w tę wyszukiwarkę wpisują), i powstał już niemalże gatunek literacki zwany poezją Google. 

Dziś zerknąłem na jeden z takich przykładów opublikowany na Facebooku i dla rozrywki postanowiłem zobaczyć co Google podpowie mnie samemu (tzw. efekt bąbelka). Wyniki były zaskakujące, zanim wpisałem całą - nieskomplikowaną w końcu - frazę "czy w Polsce". Zapisałem podpowiedzi pojawiające się znak po znaku, od "czy ".

czy naprawdę wierzysz
czy wątróbka jest zdrowa
czy w ciąży można jeść grzyby
czy w pendolino jest wifi
czy w polsce są obowiązkowe opony zimowe
czy w polsce da sie zyc

Pytanie prawno-filozoficzne: kto jest autorem tego wierszyka? Ja, Google, czy ci co wpisywali pytania?

 

sobota, 06 lutego 2016, bartoszcze

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2016/02/06 16:53:28
Sam sprawdziłem i nie chciałbym Cię rozczarować, ale pyt. "czy naprawdę wierzysz" to tytuł filmu i niestety aż się tak pięknie klamrą się to wszystko nie spina (jakby patrzeć na kontekst).

Za to ostatnie pytanie idealne :)
-
2016/02/06 17:35:05
Wiesz, nie będę się czuł rozczarowany, bo w dalszym ciągu losowość tych podpowiedzi jest fascynująca sama w sobie :)