Czasem coś usłyszę, czasem sobie coś pomyślę, czasem coś z tego tu zdążę zapisać - a czasem nawet zadbam o pełną poprawność pisowni...
Archiwum
Tagi
Kategorie: Wszystkie | Bez | Eko | F1 | Junior | Język | Kult-ura | Milionerzy | Prawo | Sport | Z podróży
RSS

Sport

sobota, 24 lutego 2018

Koreańskie igrzyska (właśnie zmierzające do końca) zawsze stały w złowrogim cieniu Kima: czy Kim zza nieodległej granicy będzie prowokował? czy będzie straszył wojną, czy też uszanuje olimpijski ekecheiria? I choć atmosfera ostatnich miesięcy była gorąca, to na czas igrzysk Kim wybrał sen zimowy, wysyłając do Pjongczangu swoje cheerleaderki i trochę sportowców, w tym hokeistki wepchnięte na siłę do reprezentacji Korei Południowej.

Ale ja o zupełnie innym Kimie. Ten ma 19 lat, metr siedemdziesiąt osiem wzrostu i siedemdziesiąt sześć kilo wagi. Nazwisko ma po matce Koreance, gabaryty po ojcu Norwegu. Urodzony w Korei jako Kim Magnus, mieszkający w Norwegii jako Magnus Boe, błyszczał na igrzyskach młodzieży i mistrzostwach świata juniorów, w seniorskim bieganiu sukcesów na razie nie odniósł. 

Dla Koreańczyków był jednak prawie nadzieją i wdzięcznym obiektem kibicowania, nie tylko dlatego że włosy wiąże w tradycyjną koreańską kitkę. W półfinale sztafety sprinterskiej szalał na pierwszej zmianie, doprowadzając koreańskich widzów do ekstazy, kiedy na stadion wpadał jako pierwszy (nawet jeśli na linii pomiaru czasu wyprzedził go Szwed), później się już nie musiał przemęczać, bo na kolejną zmianę ruszał już z miejsca dwunastego. W maratonie dobiegł na 47 miejscu (na 63 biegaczy którzy dotarli do mety), z kwadransem straty, ale na stadionie jechał kłaniając się widzom, na mecie widowiskowo wysunął nogę, jakby walczył narta w nartę, choć od rywali w obie strony dzieliło go pół minuty - wszystko dla lokalnych kibiców.

Nie wiem jak się Magnus będzie rozwijał i czy będzie szansą na koreańskie medale w biegach, na dziś wygląda na szansę porównywalną z tą, jaką dla nas stanowi Dominik Bury.

sobota, 17 lutego 2018

Stefan Hula był zawsze cichy i spokojny. W swoich słabszych latach nieraz robił za dyżurny obiekt odreagowania frustracji kibiców, bo nazwisko świetnie mu się nadaje do przekręcania na "Bula", kiedy skakał w drużynie równo, to był tym raczej niewidzialnym członkiem drużyny. A potem w sezonie olimpijskim został znienacka mistrzem Polski, dobrze się pokazał w TCS, otarł się o indywidualne podium w Zakopanem... I w pierwszej serii na średniej skoczni w Pjongczangu (nieważne jak się sama wioska nazywa) poszybował na stojedenasty metr, a potem do końca serii stał na miejscu dla lidera. I cała Polska trzymała wtedy kciuki za odwołanie drugiej serii, zwłaszcza że Kamil był (ex aequo) na drugim miejscu, ale to Stefan zostałby ponownie Fortuną (nawet odległość się zgadzała, choć Wojtek na dużej skoczni).

Nie udało się, w drugiej serii minimalnie zabrakło do medalu (Wellinger nie dał szans na mistrzostwo), pomiędzy drugim a piątym miejscem różnica wyniosła 2,1 punktu, między trzecim a piątym 0,9 pkt. Przetrawiliśmy przez cały tydzień wściekłość na sędziów "że nie przerwali" (choć to mało sportowe), że "źle punktowali", że "wskaźniki wiatru oszukują" i że w ogóle to doliczanie za wiatr jest bez sensu. Przeliczyliśmy pracowicie, że gdyby ten konkurs prowadzić "na starych zasadach" to medal byłby nasz (choć nie złoto, Wellinger latał najdalej), dyskretnie zapominając że z pierwszej piątki tylko Stefan skorzystał z dobrodziejstwa wyższej belki. Żal za utraconym medalem (jednym lub więcej) przysłonił nam fakt, że przede wszystkim nie udała się tak wspaniała historia olimpijska, gdzie mistrz (medalista) stanąłby po raz pierwszy w niekrótkiej karierze na podium konkursu indywidualnego (licząc ZIO, MŚ i PŚ oczywiście).

A takich historii w Pjongczangu nie brakuje. Nieoczekiwani medaliści w biathlonie to już klasyka (niestety najczęściej nie na naszą korzyść...), wczoraj w snowboardowym crossie nieoczekiwanie po medal sięgnęła najmłodsza w stawce 16-letnia Francuzka. Nic to jednak w porównaniu z dzisiejszym supergigantem. Kiedy czołówka zjechała i wydawało się, że można już przechodzić do ceremonii wręczenia maskotek (medale wręcza się później), na starcie stanęła czeska snowboardzistka Ester Ledecka (na nartach pożyczonych od zniechęconej faworytki Michaeli Shiffrin). Kiedy minęła linię mety w czasie o 0,01 sekundy lepszym od liderki, nie cieszyła się - długo wyglądała jakby nie wierzyła w poprawność wyświetlonego czasu. Na konferencji prasowej siedziała w goglach, bo - jak powiedziała - nie przewidziała takiej sytuacji i jest nieumalowana...

Za takie historie kochamy sport.

piątek, 09 lutego 2018

Zawsze lubiłem (i dawałem temu wyraz) wielkie imprezy za te drobiny kolorytu, za uczestników, którzy pojawili się głównie dla udziału: samoańskich sprinterów, pływaka Moussambaniego, który pierwszy raz zobaczył pełnowymiarowy basen na Igrzyskach... Na zimowych igrzyskach też miewaliśmy różnych oryginałów: angielskiego skoczka Edwardsa (nawet jeśli był czystą kreacją), startującą w barwach Tajlandii skrzypaczkę Vanessę Mae, Kenijczyków, którzy z biegania zwykłego próbowali się przerzucić na bieganie na nartach...

Za nieco ponad godzinę rozpoczyna się ceremonia otwarcia Igrzysk w Pjongczangu. Pojawi się tam z flagą swojego kraju samotny reprezentant Wysp Tonga, urodzony w Australii Pita Taufatofua. Pierwsze treningi odbywał na piasku, zanim w końcu przeniósł się trenować na półkulę północną, zakwalifikował się do startu zaledwie kilka tygodni temu. Ma jednak za sobą doświadczenia olimpijskie... dwa lata temu brał udział w letnich Igrzyskach w Rio. W taekwondo. Bardziej by pasowało do narciarstwa artystycznego (baletu narciarskiego), ale ta konkurencja się nie przyjęła...

Pita Taufatofua Tonga Winter Olympics Pyeongchang 2018

Myślę, że i publiczność koreańska (dla której wykonał już parę pokazowych kopnięć), i światowa, polubią Taufatofuę. Nawet jeśli będzie ubrany cieplej niż na ceremonii w Rio.

czwartek, 14 maja 2015

Tak się nam wiosna rozwija w najlepsze, że pora na wiosenne porządki. I tak jak sobie tu listek czy kwiatek wyrośnie (lub pyłek chyba też...), tak i notki sobie z cicha pęk rosną na blogu sportowym, a wcale człowiek nie ma wrażenia jakby się w nie angażował. 

W każdym razie w miesiącach, które można z lepszym lub gorszym skutkiem zaliczać do wiosennych, pisałem sobie o skokach:
- Żal mi Olka Zniszczoła,
- Płacz nad zwycięstwem
oraz o piłce nożnej
- Powtórki
- Robert Lewandowski nie jest geniuszem
- Dziewczynki ze starszej klasy
i o.. piłce.
- Brązowy piłkarz

20:44, bartoszcze , Sport
Link Dodaj komentarz »
sobota, 28 lutego 2015

...raz częściej, raz rzadziej. Tu na przykład cały tydzień nie pisałem (w dni robocze), dopiero w weekend, za to na blogu sportowym napisałem już dwa razy z okazji mistrzostw świata. Najwyższa pora zrobić więc kolejne małe podsumowanie.

A pisałem w tym roku o piłce:
- Chwała Mołdawianom,

o biegach narciarskich:
- Patrzmy na mężczyzn,
- Tępe norweskie łyżwy,

oraz o skokach narciarskich, oczywiście:
- 250,
- Siedem dobrych skoków wystarczy.

(1490)

21:58, bartoszcze , Sport
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 14 grudnia 2014

Admini Bloksa mieli poczucie humoru (lub lekką desperację), bo blog sportowy znalazł się wśród polecanych na głównej stronie Bloksa. A skoro takie wyróżnienie miało miejsce, to nie dość, że można się pochwalić, to można też przypomnieć nowe notki napisane w ciągu ostatnich prawie trzech miesięcy.

Pisałem w tym okresie najczęściej (jeśli to dobre słowo) o futbolu:
- MIL,
- Wątpliwość,
- Złote Kule

ale nie tylko:
- Niby do plebiscytu daleko,
- Filip.


 

00:47, bartoszcze , Sport
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 30 września 2014

W historii mojego blogowania sport zawsze odgrywał istotną rolę. Przez pierwsze cztery lata z haczykiem - jak kiedyś podliczyłem - popełniłem notek o sporcie blisko ćwierć tysiąca (i zgodnie z kategoryzacją nie wliczam do tego notek o Formule 1). Potem zostałem namówiony, aby to sportowe blogowanie wydzielić do osobnego tworu na chwałę serwisu śląsk.sport.pl., założyłem bloga sportowego na Bloksie i rok sobie to jakoś hulało. Po kolejnym roku informatycy dokończyli organizowania technikaliów i zyskałem nowy adres, już docelowy, to jakby zacząłem się tam przenosić...

Właściwie to powiedziałbym: przeniosłem się, ale nie zadomowiłem. Interfejs Bloksowy nie jest doskonały, tak uprzejmie powiedzmy, ale możliwości nowego produktu nazwanego dyskretnie Blox-lite były od początku nader skromne. Szybko się wkurzyłem, kiedy się okazało, że zeżarło mi (z powodu chwilowej utraty połączenia) prawie gotową notkę, poprawiłem, kiedy zrozumiałem, że raz opublikowanej notki nie mogę wyedytować. Zacząłem więc pisać projekty notek na "starym" blogu (i gotowe kopiować)... i tak coraz bardziej czułem się na nim jakbym go nigdy nie opuszczał. A na dodatek jeżeli ktokolwiek wpadał coś powiedzieć na temat tego co napisałem, to robił to wyłącznie na starym blogu. Przez 13 miesięcy napisałem ponad 50 notek, uwierzycie, że na nowym blogu mam raptem cztery do nich komentarze? Wszystkie własne, zastępujące właściwie edycję. 

Ten nowy blog to poniekąd fikcja (nie będę się zastanawiał czy 30 tysięcy odwiedzin w okresie nieco ponad roku to dużo czy mało), z czym mi takse. Dumałem nad tym ostatnio i doszedłem do wniosku, że przestanę udawać - "stary" blog sportowy oficjalnie staje się miejscem, w którym piszę o sporcie. "Nowy" blog będzie istnieć dalej, po staremu będę przeklejać tam notki, ale to on będzie kopią, de facto wyłącznie realizacją obietnicy, że będę tam pisać. A jeśli się coś tam zmieni... to najwyżej zmienię znowu.

22:26, bartoszcze , Sport
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 września 2014

W zasadzie nie jest chyba żadnym zdziwieniem, że skoro w naszych rodzimych halach trwała wielka impreza siatkarska, i to jeszcze jak miło zakończona, to nablogowałem coś o siatkówce na blogu sportowym?
- Siatkarska reklama,
- Guma,
- Wizje.

Po drodze też popełniłem coś o naszych innych sukcesach...
- Niech się święci Pierwszy Majka

...oraz o porażkach czy może kompromitacjach (czyli o futbolu (czyli o Legii)):
- Dywagacji czar,
- Oczekiwanie.

07:56, bartoszcze , Sport
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 lipca 2014

...Mundial się skończył, wspaniały Mundial. Blogowałem o nim impulsywnie, w tempie jednej notki na cztery mecze, teraz zrobię przerwę - a więc najwyższy czas pozbierać to, co pozostało.

- Niewidziane
- Migawki na jedną ósmą
- Wróżenie ze statystycznych fusów
- Jak jest po holendersku wendetta?
- Zesztywniała pomarańcza
- Mirek

07:28, bartoszcze , Sport
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 26 czerwca 2014

To znaczy jeszcze dziś wieczorem dwa mecze, ale... jakoś nie spodziewam się, żebym mnie zainspirowały do blogowania, zwłaszcza że jedną notkę już dziś popełniłem. Świetny to więc moment, żeby spisać pozostałe notki popełnione w fazie grupowej mundialu, a jest ich parę:

- Jak dziecko,
- Po trzy,
- Autobus czerwony,
- Czarny konik,
- Kniaź Dreptak.

20:18, bartoszcze , Sport
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 29