Czasem coś usłyszę, czasem sobie coś pomyślę, czasem coś z tego tu zdążę zapisać - a czasem nawet zadbam o pełną poprawność pisowni...
Archiwum
Tagi

Wpisy z tagiem: Marszałek

piątek, 14 maja 2010

Zastanawiam się nad tym właściwie już od 10 kwietnia. Otóż w świetle Konstytucji, nie ma żadnych wariantów w procedurze wyboru lub zmiany Marszałka Sejmu, niezależnie od tego czy przejął on pełnienie obowiązków Prezydenta, czy nie. Nic zatem - z formalnego punktu widzenia -nie stoi na przeszkodzie, aby Sejm w drodze wewnętrznego głosowania, wybrał osobę, która będzie pełnić, choćby czasowo, funkcję głowy Państwa. Oczywiście byłoby niesamowicie trudne do przeprowadzenia pod względem politycznym, właśnie z uwagi na konieczność przyjęcia tych dodatkowych zadań związanych z pełnieniem obowiązków prezydenckich.

Zastanawiam się nad tym, bo marszałek Komorowski jest w szczególnej sytuacji łączenia trzech funkcji naraz: jest więc marszałkiem tak jak był, pełni obowiązki Prezydenta i jednocześnie jest kandydatem na urząd Prezydenta. Nie twierdzę, że sobie nie poradzi, ale już widzę, że rozpoczyna kampanijne podróże, co jednak pogarsza jego zdolność do wykonywania pozostałych funkcji (zresztą na czas kampanii miał brać urlop w Sejmie).

Nie wiem, czy marszałek Komorowski w ogóle rozważał złożenie stanowiska marszałka (zwłaszcza że po ewentualnej porażce wyborczej nikt by mu go nie oddał). Ale nie umiem się oprzeć myśli, że byłoby to na miejscu - tyle że nie potrafię sobie wyobrazić tych wyborów, które po takiej rezygnacji nastąpić by musiały (chociaż nie wiem, czy czasowo funkcji interrexa nie przejmowałby wtedy marszałek Senatu).