Czasem coś usłyszę, czasem sobie coś pomyślę, czasem coś z tego tu zdążę zapisać - a czasem nawet zadbam o pełną poprawność pisowni...
Archiwum
Tagi

Wpisy z tagiem: dżem

sobota, 02 kwietnia 2011

To już całkiem stara płyta, nagrana na fali ówczesnej mody (zainicjowanej przez MTV Unplugged), wiosną 1994 roku Zawiera osiem utworów z różnych lat, niektóre zagrane prawie tak samo, a inne niemal do poznania. Szokiem może być Wehikuł czasu, w wersji oryginalnej dynamicznie rockowy, tu zagrany manierą prawie beatlesowską, i to w stylu Let it be (to zaskoczenie nawet dla tych, którzy utwory Dżemu znają i w wersjach studyjnych, i koncertowych).

Ale najbardziej niesamowite wrażenie na tej płycie robi Mała Aleja Róż. We wszystkich znanych mi wcześniej wersjach był to manifest wnerwionego faceta, który ma ochotę potrząsnąć swoim dotychczasowym życiem i pójść naprzód. Wersja akustyczna jest zaś zaskakująco liryczna, wyciszona, spokojna, sprawia wrażenie, że podmiot liryczny próbuje się wycofać w bezpieczne zacisze.

Nie pamiętam dokładnie, kiedy ten album po raz pierwszy miałem w ręce (oficjalna strona zespołu podaje datę wydania sierpień 1994), ale kiedy po raz pierwszy usłyszałem tę wersję Małej Alei Róż, pomyślałem: to jest utwór pożegnalny. Rysiek Riedel zmarł 30 lipca 1994 roku.

Tagi: dżem muzyka
18:39, bartoszcze , Kult-ura
Link Komentarze (1) »